Otok Flores Azori je v celoti pod UNESCO. Narava tukaj je popolnoma neokrnjena, otok je zelo redko naseljen in, če govorimo o raju na zemlji je otok Flores na Azorih zagotovo ta zeleni raj. Oba naju je Flores popolnoma facsiniral in nisva si mogla pomagati, ampak vsak slap, razgled ali jezero sva zapustila z odprtimi usti.
Flores je eden od devetih otokov arhipelaga Azori (Portugalska) in je skupaj s Corvom in Gracioso vključen v Svetovno mrežo biosfernih rezervatov UNESCO od leta 2009. Skriva največjo “turfeiro (šota)” na Atlantiku – edinstven ekosistem, ki je prava vodna rezerva, zmožna zadrževanja do 20-kratne teže vode, bistvene za vodno ravnovesje otoka in za njegovo neverjetno pokrajino.
Čeprav boste geografsko na Evropi, boste geološko na Ameriki, saj sta tako Flores kot sosednji Corvo na ameriški tektonski plošči. Ljudje tukaj so nadvse prijazni, vsi se med seboj pozdravljajo. Angleško ne govorijo tako dobro, vedra se je možno vse dogovoriti. Posluje se večino z gotovino, trgovine in določene restavracije pa imajo tudi možnost kartičnega plačevanja.
Otok Flores Azori: Kako potovati po otoku?
Otok je izjemno majhen in redko poseljen. Otok meri 141.02 km2 in ima le 3,428 prebivalcev, tako da je vse tako mini, domačini pa so izjemno prijazni. V cca. 40 minutah prevozite otok iz najbolj južne vasi Lajes do Ponta Delgade na severu otoka. Za potovanje po otoku je najbolj smiselno najeti avto, saj se lahko tako neodvisno gibate.
Pomembno je poudariti, da se boste morali do posamezne razgledne točke ali jezera zapeljati tudi več dni zaporedoma, saj v primeru slabega vremena (izjemno goste megle) ne boste videli nič in je vredno poskusiti nasledni dan, zato nujno potrebujete avto.
Midva sva na Floresu avto najela pri agenciji Ilha Verde preko posrednika Discover Cars. Midva sva vse avte rentala pri dveh različnih družbah: DISCOVER CARS in RENTALCARS. Vedno pogledava obe in preveriva, katera je cenejša.
Na Flores sva letela iz otoka Sao Miguel z letalsko družbo SATA. Več o tem kako sva potovala med otoki si preberi v prispevku: Azori potovanje: 3 tedenski potopis po zelenih otokih
Otok Flores Azori: Kje nočiti?
Midva sva vse tri dni prenočila v vasici Lajes, ki ima tudi največjo ponudbo restvaracij (kar 4 so v tej vasi) in še 3 v sosednji vasi Lagnes. Vasica Lajes ni dih jemajoča kot je to Faja Grande, ampak ji tudi nič ne manjka in sva bila na koncu z izbiro nastanitve zelo zadovoljna.
Tudi najina prva želja je bilo nočiti v Faja Grande, vendar dva meseca pred potovanjem nič več ni bilo prosto razen hiš za 8 ali več oseb. Naj povem, da na Floresu ni hotelov, oddajajo se le hiše.
Midva sva v vasici Lajes našla čudoviti in popolnoma opremljen apartma z fenomenalnim in ogromnim vrtom: Retiro das Camélias.
Azori otok Flores: Kaj si ogledati v 3 dneh?
1. DAN: Faja Grande in jugozahodni del otoka
Faja Grande
Čudovita in izjemno fotogenična vasica s plažo, razgledom na slap, čudovito naravo in dobro restavracijo. Naravni bazeni Fajã Grande so nedvomno ena najosupljivejših pokrajin na otoku. Tukaj lahko občudujete fine bele linije vode, ki tečejo po zelenih pečinah proti morju. Tukaj je tudi plaža in otok Flores ima v povprečjo temperaturo morja 21 stopinj, kar pomeni, da je voda vedno nekoliko toplejša.
Midva se nisva kopala, saj nisva imela v treh dneh nikoli tako toplega vremena, da bi naju mikalo v vodo, prav tako pa je na Floresu velika nevarnost meduz.
Fajã Grande je spektakel narave, sestavljen na eni strani iz zaporedja slapov, ki se spuščajo iz impresivne pečine – najbolj spektakularen je Poço do Bacalhau. Do slapu se lahko sprehodite po tlakovani potki z leseno ograjo, prav tako je omogočeno kopanje v laguni, ki jo ustvarja slap.
Voda slapu se spušča 95 metrov, dokler ne doseže naravnega bazena, ki je idealen za odstranjevanje soli s telesa po kopanju v bližnji Fajã Grande. Dejansko slap Poço do Bacalhau veliko prispeva k lepoti Fajã Grande. Ta slap nama je bil tako všeč, da sva ga obiskala dvakrat. Prvi dan, takoj ko sva prispela na otok in tretji dan, ko sva prišla iz pohoda PR03: Miradouro das Lagoas – Poço do Bacalhau.
Na drugi strani pa nas sprejema neskončen Atlantski ocean, saj smo na najzahodnejšem delu otoku evropskega kontinenta.
Če se odpravite po cesti, ki gre mimo slapu Poço do Bacalhau, boste našli majhno in čudovito cerkev Igreja da Nossa Senhora do Carmo. Do cerke lahko pridete z avtom. Tukaj živi le šest zelo pogumnih družin, zaradi bližine pečine, kjer so se zgodili plazovi leta 1987 in 2009. Vsi tukaj se ukvarjajo z živinorejo. Ta tačka pa omogoča tudi izjemen razgled na slapove, vas Faja Grande in Atlantik.
Prav tukaj se začne ena najlepših – in najtežjih – poti na otoku: 13+ km dolga pot od Fajã Grande do Ponta Delgada, na severnem koncu otoka. Midva se na ta pohod nisva podala, saj 3 dnevi ne bi bili dovolj.
PRIPOROČILO ZA RESTAVRACIJO: Papadiamandis Restaurante-Bar – restavracija je na plaži z zunanjo teraso in pogledom na mogočen slap Bacalhau.
Poço Ribeira do Ferreiro (Alagoinha)
Ta zelena stena s katere tečejo številni slapovi in se zlivajo v laguno je nekaj, kar si bom zagotovo zapomnila za celo življenje. Težko je takšno lepoto opisati z besedami.
Poço da Ribeira do Ferreiro (znan tudi kot Poço da Alagoinha ali Lagoa das Patas) je ena najosupljivejših pokrajin, kar sem jih kdaj videla. Impresivna laguna, obdana z zeleno pečino približno 200 metrov visoko, prežeta z desetimi ali dvajsetimi slapovi, nikogar ne pusti ravnodušnega. Ogledalo vode odseva in podvaja lepoto teh slapov.
Da pridete do teh slapov morate 800 m peš po urejeni, vendar delno strmi poti, ki je na določenih predelih precej spolzka. Parkirate lahko na označenem parkirišču Parque de
Estacionamento.
Nepozabne razgledne točke na jugozahodnem delu otoka
Naslednja postojanka sta bili dve različni razgledni točki, narazen 5 min vožnje:
Miradouro do Portal in Miradouro Craveiro Lopes. Miradouro do Portal razkriva lapote vasice Fajazinha in neverjetne zelene planote. Na tej razgledni točki se zna zbirati megla, dajte počakati 5-10 min, v najinem primeru se je megla hitro razkadila in sva tako imela prečudovit razgled.
Miradouro Craveiro Lopes nudi razgled na bogate in številne slapove, ta razgled nama je bil najbolj všeč, saj res prikazuje mogočno in neokrnjeno naravo Floresa. Bogati klifi, porastli s svetlo zelenim rastjem in številni slapovi, ki ohranjajo pokrajono vedno zeleno. Na enem izmed slapov se je naredila tudi mavrica, tako da je bilo vse še toliko bolj magično.
Rocha dos Bordões
Na cesti boste opazili to impozantno skalo, ki spominja na orgle. Da bi občudovali to fantastično skalnatno tvorbo se ustavite na razgledni točki Miradouro Rocha dos bordões. Gre za 570 tisoč let staro geološko tvorbo, ki kaže na vulkanski nastanek
otokov in je posledica hitrega hlajenja bazaltnega kamna v vertikalne stebre visoke približno 20 metrov.
Miradouro Lagoas Rasa e Funda
Skreneva 5 km iz pot v notranjost do razgledne točke Miradouro Lagoas Rasa e Funda. Lagoa Funda je na 360 metrih in Lagoa Rasa na 530 metrih. Lagoa Funda ima
globino 35 m, Lagoa Rasa pa ima globino 16 m. Flores ima vsega skupaj 7 lagun – vse ostale so opisane spodaj.
Miradouro da Baía do Mosteiro in Miradouro do Cartário
Pot sva nadaljevala do dveh čudovitih razglednih točk Miradouro da Baía do Mosteiro, ki je direktno na glavni cesti in razgledna točka Miradouro do Cartário, ki je v vasici Lajedo.
Lajes das Flores
Najina zadnja postojanka tega dneva je bila Lajes das Flores, kjer sva tudi nočila. 3x nočitev (20.6 – 23.6.2023) v Retiro das Camélias, Rua Roberto Mesquita 9, 9960-444
Lajes das Flores. Za tri noči v popolnoma opremljenem apartmaju sva plačala 330 €.
Lajes das Flores je najzahodnejša občina v Evropi. Tukaj je tudi plaža Praia da Calheta in
pa Restavracija s teraso nad njo: Bar O’Trancador. Restavracija je super – midva sva bila čisto navdušena nad narezkom iz sirov in suhih mesnatih jedi iz Azorskih otokov.
Ogledala sva si tudi svetilnik Farol das Lajes. Lajes imam pa tudi precej veliko trgovino, kjer sva si kupovala hrano za zajtrk in malico.
2. DAN: Lagune in pohod v notranjosti otoka
Najina prva postojanka je bila razgledna točka Miradouro caldera da Lomba, s kjer vidiva laguno Lagoa Lomba (hribovita laguna). Ta laguna se nama od vseh lagun ni zdela nič posebnega. Pot sva nadaljevala do naslednje razgledne točke; 5 min vožnje: Miradouro Lagoas Rasa e Funda.
Tale razgledna točka je neverjetna, že sama cesta do tja je nepozabna. Razgled pa omogoča opazovanje dveh lagun na različnih nadmorskih višinah. Prav neverjetno je, kako je lahko narava na tem otoku ustvarila takšne lepote.
Najina naslednja postojanka je bila Miradouro Lagoa Negra e Lagoa Comprida. Lagoa Negra (črna laguna) in Lagoa Comprida (dolga laguna). V središču med otokoma se nahaja ta razgledna točka in se ponaša z najboljšim panoramskim pogledom na lagune Flores. Okrog Lagoa Comprida raste endemična flora, ki spominja na bonsaje. Lagoa Negra je najbolj globoka laguna, meri kar 113 m v globino.
Tukaj na tej razgledni točki se tudi začne 7,3 km (3h v eno smer) dolg pohod v eno smer, pot je označena z oznako PR03 FLO. Midva sva se podala na ta pohod, saj sva želela izkusiti to neokrnjeno divjino; in sva jo res. Konec poti je pri slapu Poço do Bacalhau v Faja Grande.
Moram povedati, da so na Azorih vse poti izjemno lepo označene in je skoraj nemogoče, da bi se izgubili, tudi če je gosta megla, tako kot je bila tudi v najinem primeru. Tukaj je uradna brošura pohoda: VisitAzores-PR03-FLO
Polovica poti potema med nizkim rastjem med lagunami. Pot je v celoti razmočena in po poti dejansko teče voda; kar je izjemno dobra preizkušnja za čevlje, da vidite, če so res nepremočljivi. Na tej poti se ustavite tudi na razgledni točki Miradouro Caldeira Seca – edina laguna, ki nima stalne vode, napolni jo le deževnica. Ob tej laguni je tudi ravna panoramska cesta, ki je ne boste mogli spregledati.
Pot vodi tudi mimo lagune Caldeira Branca – bela laguna, njeno ime izhaja iz “tufos calcários” (svetla vulkanska kamnina), ki laguno obdaja. Midva te lagune nisva uspela videti, saj sva tukaj hodila že v čisti megli. Ko sva prehodila to močvirnatno pot med lagunami sva se priključila na široko makedam cesto, ki se je rahlo vzpenjala – to je najbolj težen del pohoda, še posebej če je okrog tebe samo gosta megla.
Nato sva zavila levo na pašnike in nebo se je odprlo. Sprehajala sva se med nasadi hortenzij, s pogledom na Atlantik in s pogledmo na slapove v ozadju. Res je bilo pravljično. Pot sva nadaljevala in pred nama se je naenkrat odprla celotna kotlina in v njej vasica Faja Granda.
Zadni del poti predstavlja spust po klifu, ki je precej zahteven zaradi zdrsa in tudi strahu pred višino, saj je je potrebno iz 650 m spustiti na 9 m nadmorske višine. Hodi se po “kozjih stopnicah” iz spolzkega vulkanskega kamna. Na koncu sva prispeva do slapu Poço do Bacalhau.
V restavraciji Papadiamandis Restaurante-Bar sva si privoščila kavico in čokoladni moose. Je pa tudi začelo dežaveti in vreme se je izjemno poslabšalo, zato sva se odločila, da se ne vrneva nazaj po tej pohodni poti. Poklicala sva taxi, ki naju je zapeljal nazaj do avta, ki sva ga pustila na razgledni točki. Za taxi sva plačala 20 €. Poklicala sva podjetje Pick me up in Flores na telefonsko +351 962 040 981.
3. DAN: Ogled severnega dela otoka in pohod do plaže
Dan sva začela z obiskom dveh razglednih točk: Miradouro Pico da Casinha in Miradouro Arcos Ribeira da Cruz. Razgleda sta z avtom oddaljena le 3 minute vožnje. Miradouro Pico da Casinha omogoča razgled na hribovito pokrajino poraslo s svetlo zeleno travo. Miradouro Arcos Ribeira da Cruz pa nudi razgled na kotanjo v kateri je vasica Lomba.
Midva sva ta razgled le delno videla, saj je bila vse 3 dni tukaj megla. Pri razgledih na Floresu je žal tako, potrebno se je večkrat zapeljati do posameznega razglede, saj je vreme izjemno hitro spreminja. Lahko pa tudi, da boste imeli z vremenom takšno srečo, da bo samo sonce in sploh ne boste mogli verjeti, zakaj vse to pišem glede vremena.
Pot sva nadaljevala iz glavnege mestao Flores Santa Cruz das Flores proti mestecu na severu Ponta Delgada. Ustavljala sva se na številnih razglednih točkah in uživala na plaži z nepozabnim razgledom.
Miradouro dos Caimbros
Čudovit razgled na skalnate formacije in širno morje. Na tem razgledu je tudi parkirišče za dva avta, tako da lahko malo postanete in uživate v lepem vremenu in razgledu. Po najinih izkušnjah je imel ta del Floresa vedno najmanj megle.
Baia de Alagoa
Po lokalni cesti sva nadaljevala pot v smeri proti plaži Baia de Alagoa. Zapeljite so po strmi cesto vse do konca, kjer lahko parkirate avto. Sprehodite se 5 min in zagledali boste ogromen piknik kotiček. Na Floresu je kar nekaj ograniziranih piknik kotičkov. Tukaj so pripravljeni žari, mizice in urejene sanitarije. Družine si prinesejo vse potrebno za piknik in tako tukaj uživajo v naravi.
Od piknik kotička pa se morate po “kozjih stopnicah” po klifu spustiti do plaže. Pot je strma in kratka, tako da bi rekla, da ni preveč naporna. Plaža je čudovita s pogledom na fantastične skalne formacije. Na plaži je veliko zaokročeno kamenje v različnih barvah. Plaža je naravnost čudovita, midva sva bila skoraj sama na tej plaži, zato sva resnično uživala v miru in poazovanju ptic, kako se potapljajo v morje in lovijo ribice.
Miradouro dos Cedros – Vale da Ribeira do Cascalho
Pot iz plaže sva nadaljevala 5 min do naslednje razgledne točke. Tukaj se nama je pogled razširil na mogočne klife Floresa in ostanke skalnih formacij v morju. Iz te točke pa se vidi tudi otok Corvo, ki ga midva nisva obiskala, saj bi potrebovala za obisk otoka še en dodaten dan. Corvo sva videla iz razgledne točke, vendar je bil cel v megli.
Miradouro do Ilhéu Furado
Skrenila sva nekoliko iz glavne ceste, da sva dosegla ta čudovit razgled. Cesta do razgleda je strma in ozka, vendar asfaltirana, tako kot večina cest na Floresu. Razgledna točka je naravnost božanska. Razgledna ploščad je narejena na klifu iz katerega je nepozaben pogled na številne skale v morju.
Turfeiras and Cedros – Ponta Delgada cesta
Ža sama pot do Ponta Delgane je nepozabna, saj je celotna pot živo zelena in porasla z
mahom/šoto. Turfeire (šota) so zelo poseben ekosistem, saj so pristni vodni rezervoarji.
Delujejo kot spužve mahov in vegetacije, ki so se kopičile tisoče let, ne da bi se
popolnoma razgradile, v okolju, nasičenem z vodo.
Turfeira otoka Flores, ki se nahaja v teh visokih in vlažnih območjih, je nič manj kot največja in najbolje ohranjena v Evropi. Bistvenega pomena je za vodno ravnovesje otoka in njegovo edinstveno pokrajino slapov in rečnih bregov, z zmogljivostjo zadrževanja vode do 20-krat večje od njegove teže.
Miradouro da Pedrinha in Miradouro de Ponta Delgada
Obe razgledni točki se nahajata direktno ob glavni cesti. Miradouro da Pedrinha omogoča razgled na vasico Ponta Delgada in pripadajoče klife. Miradouro de Ponta Delgada pa nudi razgled na vasico Ponta Delgada.
Ponta Delgada in svetilnik Farol de Albarnaz
Ponte Delgada je vasica na skrajnem severu otoka Flores. Gre za izjemno majhno vas z eno trgovino in eno restavracijo. Ob klifu je tudi čudovita razgledna točka Miradouro sobre o Porto e Baía de Ponta Delgada.
Kot zanimivost naj povem, da je bila v Ponta Delgadi med letoma 1964 in 1993 dejavna francoska vojaška baza, natančneje telemetrijska postaja otoka Flores. Funkcija te postaje je bila zaznavanje in proučevanje tirnic balističnih izstrelkov srednjega dosega, izstreljenih iz Centra d’Essais des Landes v Biscarosseu (Francija) ali iz podmornic ali ladij, ki so plule v britanskih vodah, s tirnicami nad Atlantskim oceanom.
Tukaj je tudi piknik kotiček s pripravljenimi žari, sanitarijami in mizami ter klopcami za sedet. Nekoliko naprej proti zahodu (5 min vožnje) je še svetlinki Farol de Albarnaz in razgledna točka Miradouro da Baía de Além. Iz te razgledne točke se vidi majhen otok Maria Vaz.
Pohod do plaže Faja de Lopo Vaz
Še isti dan sva se v popoldanskem času odpravila na 1 h in 30 min pohod do čudovite plaže. Začetek pohoda je v bližini kraja Lajes das Flores. Faja de Lopo Vaz je čudovita panoramska pot, ki poteka po klifu, dokler na dosežete čudovite plaže.
Pot je linearna, kar pomeni, da se po istem klifu tudi vračate, kar pomeni, da je pot nazaj precej strma in tudi naporna. Vsega skupaj (tja in nazaj) je pot dolga 3,9 km in ttraja cca. 1h in 30 min.
Na koncu te poti se lahko kopava v morju, ki je na tem predelu veliko toplejše. Midva se nisva kopala, saj so bili valovi izjemno visoki. Sva pa zelo uživala v opazovanju razburkanega morja. Zraven sva imela malico in pivo, tako da sva imela svoj piknik v naravi. Tudi tukaj sva bila popolnoma sama, na poti sva srečala je dva turista.
Tukaj pa se nahaja tudi uradna brošura poti: Faja-de-Lopo-Vaz
Nama je bil ta pohodi izjemno všeč, uživala sva v krasnih razhledih in samotni plaži.
Azori otok Flores: Zadnji dan in let na otok Faial
Zadnji dan sva imela let iz Floresa ob 13:55, zato sva imela še nakaj časa, da sva uživala v razgledih in glavnem mestu Santa Cruz das Flores.
Najino nastanitev Retiro das Camélias sva zapustila ob 10 h in se podala na dve različni razgledni točki.
Miradouro da Caveira
Miradouro da Caveira imenovan tudi lobanji razgled po legendi poroča, da se je nekega dne tukaj pojavil brodolomec po imenu Demetrio in na tem območju živel več let. Ljubila ga je
vsa vas, čeprav je imel nekaj, kar ga je oddaljilo od drugih: ni bil veren in je živel
heretično.
Zato legenda pravi, da se je, ko je Demetrio umrl, ponoči začela pojavljati
osvetljena lobanja prav na tem mestu, kjer je razgledna točka. Prebivalstvo je verjelo,
da je to zato, ker Demetrijeva trpeča duša, ki je v času svojega življenja živela
heretično, ni mogla vstopiti v vice.
Miradouro da Fajã do Conde
Miradouro da Fajã do Conde je še ena čudovita razgledna točka tik preden sva dosegla glavno mesto Floresa. Iz te razgledne točke se vidi mestece in zeleni obdajajoči hribi.
Santa Cruz das Flores
Mestece je lepo z osrednjim trgom in cerkvijo. Mestece ponuja tudi dva naravna bazena v morju: Piscinas naturais de Santa Cruz das Flores in Poça das Salemas. Midva sva se malo sprehodila med uličicami in nato uživala na terasi bara Fora d’Horas, ki je v bližini letališča.
Rent-a-car sva morala vrniti ob 11h, let pa sva imela 13:55. Na Ilha Verde (tukaj sva vzela avto) so bili izjemno prijazni in sva lahko velike nahrbtnike pustila pri njih v majhni pisarni.
To bi bilo vse iz moje strani glede otoka Flores, oba sva tukaj izjemno uživala v prekrasni naravi, enostavnosti in prijaznosti domačinov. Flores sva obiskala v okviru najinega potovanja po Azorih – v prispevku Azori potovanje je opisana celotna pot. Na Flores sva prišla iz otoka Sao Miguel, pot pa sva nadaljevala na otok Faila z glavnim mestom Horta. Več o otoku Faial si lahko prebereš v samostojnem prispevku: Azori otok Faial.