Penang je regija v Maleziji, najbolj prepoznavna po otoku, ki je z dvema mostovama povezan s celino. Otok Penang je kot mala državica zase izjemno bogata s kulinarično ponudbo, peščenimi plažami, templji in mestom George Town, ki je pod UNESCO kulturno dediščino. Malezija: otok Penang in George Town je prispevek o najinem 4 dnevnem raziskovanju tega otoka. Vključuje različne napotke in vse znamenitosti, ki si jih je vredno ogledati.

Penang imam močno zakoreninjeno kitajsko kulturo, tukaj živi ogromno priseljenih Kitajcev in jih je celo več kot Malezijcev. To seveda vpliva na izgled mesa, kulinariko in kulturo.
Nama sta bila Penang in George Town povprečno všeč in nama je bilo 4 dni preveč. Idealno bi bilo ostati 2-3 dni. Karkoli boste prebrali o Penangu ga tako poveličujejo, da so bila moja pričakovanja izjemno visoka in tako sem verjetno nad njim tudi toliko bolj razočarana.
Mesto nima nobenega pravega utripa, skoraj polovica trgovin/restavracij je ostala zaprtih. Ne vem, ali se čuti še vpliv corona virusa, ali je bilo že prej tako. Hrana ni slaba, ni pa presežek, razen če obožujete kitajsko hrano, ki na Penangu prevladuje.
Ne govorim, da Penang ni vreden ogleda, saj ima George Town svoje čudovite kotičke, Penang Hill je fantastičen prav tako tempelj Kek Lok Si Temple. Ampak ne pričakujte preveč, saj tudi blogi (ne vem zakaj) res poveličujejo ta Penang.
Malezija: otok Penang in George Town v 4 dneh
George Town
George Town ima izjemno bogato zgodovino, zato mestu zasluženo pripada UNESCO zaščita. Mesto je bilo pod muslimansko oblastjo (še vedno je danes najbolj razširjena vera islam, veliko pa je tudi budizma), nato so mesto zavzeli Britanci, ki so tukaj zgradili čudovite zgradbe in obzidje. V času 2. svetovne vojne je bilo mesto pod japonsko oblastjo nato pa pod Malezijsko in tako je še danes.
George Town je mesto, kjer si lahko gledate ogromno znamenitosti, različne zgradbe iz različnih obdobij, nepozabne ulične umetnine (Street Art) po katerih je George Town tudi najbolj prepoznaven in številnih Food Marketih.
Midva sva si izbrala hotel v centru George Town tako, da sva si lahko večino stvari ogledala peš. Izbrala sva hotel OZO George Town Penang s katerim sva bila izjemno zadovoljna.
Street Art
Goerge Town je izjemno znan po uličnih poslikavah. Največ jih je zbranih na ulici Gat Lebuh Armenian in v okoliških ulicah. Nekaj jih je tudi na ulici Lebuh Muntri in vzporedni ulici Lebuh Chulia. Na tej povezavi so na zemljevidu označeni vsi street Arti.
Iskanje uličnih umetnin po mestu je izjemno zabano, saj je kot iskanje izgubljenega zaklada. Umetnine je precej težko najti, saj so določene zelo skrite, na mestih, kjer ne bi nikoli pričakovali, določene pa so tudi majhne in brez pomoči zemljevida, nama ne bi uspelo vseh najti.

Street Art je novejša pogruntavščina in je bila ta umetnost ustvarjena z namenom privabljanja turistov. Želeli so razvoj živega muzeja z ilustracijami, ki odražajo večkulturnost in raznolikost prebivalcev George Towna. S tem je bila ustvarjena galerija na prostem, ki si jo lahko ogledajo obiskovalci, ki raziskujejo območje dediščine. Festival George Town 2012 je za projekt “Mirrors George Town” najel umetnika Ernesta Zacharevića iz Litve.
Velike stenske poslikave so spremenile dojemanje mesta George Town. Stare ozke ulice so se spremenile v živahna in zanimiva območje. Majhni inovativni eksponati “v živo” so po vsem svetu vzbudili zanimanje za ulično umetnost v Penangu in George Townu.
Clan Jetties
Clan Jetties so leseni pomoli, kjer so hiše iz pločevine in lesa. Gre za revnejši predel Penanga, kjer še danes živijo različna kitajska plemena: Chew, Lim, Tan, Yeoh, Lee in Koay. Teh pomolov je več, midva sva si ogledala Chew, Lim in Tan Jetty.
Kitajski templji in kultura
Ogledala sva si tudi starodavne hiše različnih kitajskih klanov Khoo, ki so nastale pred 600. leti po George Town: Leong San Tong Khoo Kongsi, Pinang Peranakan Mansion (bogata vila priseljenih Kitajcev; imenovanih Baba), Cheah Kongsi Temple, Yap Kongsi.
sva obiskala tudi v notranjosti. Vstopnina znaša 2 € na osebo. Znotraj templja je narejen mini muzej, ki razkriva zgodovino Penanga, ljudstva in vladarje, ki so se za to ozemlje nenehno bojevali.
Kolonialna arhitektura
Ogledala sva si tudi kolonialno arhitekturo. Goorge Town so želeli prvi kolonizirati Portugalci, vendar jim ni uspelo in so George Town prevzeli Britanci. Arhitektura, ki je nastala pod tem vplivom: Queen Victoria Memorial Clock Tower, Penang State Museum, City Hall, Town Hall, Georgetown Dispensary, Saint George Church in Francis Light Memorial, Church of the Assumption.
Penang Little India
Ogledala sva si tudi predel Penang Little India; sprehodila sva se po ulici Chulia, Pasar, China, Church, Bishop, King in Queen. Še posebej je ta del zanimiv zvečer, ko se vse ulice spremenijo v nekakšno indijsko nakupovalno središče. Vsaka stojnica predvaja svojo indijsko glasbo, prisoten je vonj kadil, glasni in veseli indijci pa poskrbijo za še bolj doživeto vzdušje.
Penang Komtar Tower in The TOP Penang
Komotar stolp je bil nekoč najvišji stolp v Maleziji, seveda danes temu ni več tako, saj so ga drugi nebotičniki prerasli. Prva faza gradnje kompleksa se je začela leta 1974 in je bila zaključena leta 1988. Ko je nebotičnik dosegel svojo končno višino leta 1985, je bil dokončan s 65 nadstropji in višino 231,7 metra.

Ob času svojega dokončanja je bil nebotičnik tretji najvišji objekt zunaj zahodne poloble. Zgradba je ohranila svoj status najvišjega nebotičnika v državi še dve leti, preden jo je leta 1988 presegel 243,5 m visok Menara Maybank v Kuala Lumpurju. Je pa še vedno to najvišji nebotičnik na Penangu
Med prenovami leta 2015 so bila nebotičniku dodana še 3 nadstropja, kar je višino povečalo na 248,7 m. Da pridete na vrh (68. nadstropje) je potreben nakup vstopnice za Rainbow Skywalk – polkrožna steklena ploščad po kateri se lahko sprehodite. Vstopnica stane 68 RM.
Je pa na vrhu stolpa pravi zabaviščni park (največji zaprt zabaviščni park), ki je namenjen otrokom. Tukaj je tudi veliko restavracij in razstav. Midva sva šla samo na Skywalk.
Ostale znamenitosti:
- Sprehod po Esplanade Walkway – promenada ob morju, ki žal ni nič posebnega, vidite zgolj pristanišče
- Ogled templjev: budistični tempelj Goddess Of Mercy Temple, hindujski tempelj Sri Mahamariamman Temple
- Ogled mošeje: Kapitan Keling Mosque
- Sprehoh po ulicah Chulia St, Love Lane in Overhead Umbrellas Alley street art; Chulia ulica je izjemno dolga in prometna na obeh straneh pa je polno barov, restavracij in trgovin. Love Lane ulica je krajša in ima manj barov, ker je nekoliko umaknjena ni toliko prometa in je vzdušje tukaj tudi super. Overhead Umbrellas Alley street art je ulica, ki je pokrita s pisanimi dežniki, tukaj so različne butične trgovine.
- Hin Bus Depot – nekakšen umetniški center s štantki za hrano v ograjenem parku. Žal je tudi tukaj bilo bolj ko ne vse zaprto, brez turistov.
- Color Port – nekakšna marina v mestu George Town, ki je zgledala izjemno obetavna; s pogledom na morje, restavracijami in štantki. Vse je bilo sicer odprto, ampak sva bila sama. Brez ljudi in brez glasbe.
Penang Hill
Penang Hill je hribovsko letovišče s skupino vrhov v bližini središča otoka Penang. Nahaja se v predmestju Air Itam, 9 km zahodno od središča mesta George Town.
Najela sva skuter in se zapeljala do Funicular Service Penang Hill, kjer sva šla z gondolo na vrh. Vstopnico sva kupila kar tam, lahko pa se tudi kupi na njihovi uradni spletni strani: Penang Hill. Kupila sva povratno karto, ki je stala 30 RM na osebo.

Na vrhu je ogromno razglednih točk, ponujajo tudi hrano in pijačo, tukaj se nahaja tudi hindujski tempelj in mošeja. Midva sva si za ogled določenih zadev na Penang Hill vzela pol dneva časa. Najprej sva se odpravila na Skydeck (razgledno točko). Na Penang Hillu sta 2 večji razgledni točki, vendar je bila v času najinega obiska ena zaprta.

Zraven razgledne točke se nahaja tudi Penang Hill Love Lock; postavljene konstrukcije v obliki srčka s ključavnicami, za ogled tega je potrebno dodatno plačilo. Midva sva svojo pot nadaljevala do hindujskega templja v bližini katerega se začne tudi Langur Way Canopy Walk.
Langur Way Canopy Walk je most narejen med krošnjami dreves. Po tem mostu pridete tudi do krožne razgledne točke med krošnjami, imenovane The Habitat Penang Hill. Ta dejavnost zahteva dodatno plačilo in sicer 60 RM na osebo. Nama je bila hoja po tem mostu in vzpon po stopnicah na razgledno točko top doživetje Penang Hilla.
Iz Penang Hilla sva se ponovno vrnila z gondolo. Gondola se ne ustavlja na vmesnih postajah, tako kot sem sprva mislila, tako da je nemogoče izstopiti nekje vmes na poti. Gondola je izjemno dolga in strma in vožnja sama je doživetje.
Golden Stupa Penang Hill
Posebno doživetje pa je bil tudi pohod pri 35 stopinjah do templja Golden Stupa. Ta tempelj sem si izjemno želela videti, priznam pa, da pot do tja ni enostavna. Gre za tempelj na prostem, kjer so na številnih skalah postavljene različno velike zlate stupe. Midva sva kar nekaj časa iskala pravo pot, nato pa sva s pomočjo zemljevidom in domačinov nekako našla pravo pot.

V glavnem prava pot poteka mimo Jinggangshan Penang Hill Temple, zapeljete se do konca ceste in tam pustite skuter. Nato vas čaka 20 – 30 min hoje v strm hrib pretežno po gozdu (premagali boste 200 m nadmorske višine). Tudi sam tempelj je zgrajen v hribu.
V dolino se vrnete po isti poti in si na poti nazaj lahko ogledate še dva templja: Jinggangshan Penang Hill Temple in Bats Cave Temple. Midva sva si oba templja ogledala le od zunaj.

Kek Lok Si Temple
Tempelj Kek Lok Si je budistični tempelj. Je največji budistični tempelj v Maleziji in je tudi pomembno romarsko središče za budiste iz Hongkonga, Filipinov, Singapurja in drugih držav jugovzhodne Azije. Celoten kompleks templjev je bil zgrajen v obdobju od leta 1890 do 1930. Glavna znamenitost kompleksa je osupljiva sedemnadstropna pagoda pokojnega tajskega kralja Rame VI, katere struktura je znana kot pagoda Deset tisoč Bud.
Nama je bil tempel izjemno všeč, za ogled templa sva potrebovala 3h. Tempelj je sestavljen iz številnih kompleksov in se nahaja v večih nadstropjih. Med nadstropji poteka tudi gondola, ki vam olajša ogled templja. Vstop v tempelj je brezplačen, potrebno pa je plačilo gondole, če jo boste uporabili, povratna vozovnica stane 2 RM na osebo.
Plaže na Penangu
Midva sva raziskala plaže na severni strani otoka. Od plaže do plaže sva se premikala s skuterjem. Največja in najdaljša je plaža Batu Ferringhi Beach. Prebrala sem, da se na tej plaži ogromno dogaja, da je precej možnosti za vodne športe,…

Midva sva bila praktično sama tam, vsi lokali so bili zaprti, našla sva le eno restavracijo na plaži, kjer sva se lahko vsedla na pijači. Bilo je izjemno malo ponudnikov za vodne športe, vse skupaj je izgledalo zapuščeno. Ob plaži so tudi ogromni hoteli (nebotičniki), ampak izgledalo je vse izjemno prazno.
Žal Malezija nima turkizne barve vode (je bolj zeleno – rjava), ampak izgled plaž tukaj je vseeno izjemen, saj se na peščenih plažah nahajajo ogromni okrogli kamni, kar jih naredi res posebne.
Obiskala sva še plažo Beach of Moonlight Bay, ki je manjša in zaokrožena z ogromnimi kamni na vsaki strani. Naslednja plaža je bila Tanjung Bungah Beach in mošeja postavljena na vodi Masjid Daerah Timur Laut.
Imela sva željo tudi v nacionalni park, kjer bi se odpravila na 50 min dolg pohod in tako prišla do plaže Monkey Beach. Nazaj pa bi se odpeljala z ladjico. Vendar, ko sva videla kako so plaže zapuščene in, da je vse zaprto, se za obisk Monkey Beach nisva odločila.
Penang nastanitev
Izbrala sva OZO George Town Penang, velik hotel*** z zajtrkom na odlični lokaciji za 334,05 € za pet noči. Soba je bila velika s pogledom na celoten George Town. Hotel nudi tudi čudovit roof top bazen. Ta hotel bi si po mojem mnenju zagotovo zaslužil 4*, saj je bila soba fantastična (izjemno lepo urejena, velika in z razgledom), prav tako je bil bazen lepo vzdrževan in velik, nahaja pa se v 22. nadstropju.
Edina pomankljivost hotela je mogoče zajtrk, kjer je res veliko poudarek na kitajskih turistih. Ogromna je izbira pohanja, riža in nudlov. Za naju so bila primerna le jajčka in mini rogljički.
Kako na Penag?
Na Penang najlažje pridete z letalom iz Kuala Lumpur ali Singapurja. Prepričana pa sem, da je povezan tudi z drugimi letališči, še posebaj s Tajsko. Ker je otok Penang povezan z 2 mostovoma, lahko potujete do sem tudi z avtobusom.
Midva sva na Penang priletela s Singapurja z AirAsia, let pa je trajal 1 h in 15 min. Več o najinem potovanju po Singapurju najdeš v prispevku: Singapur potovanje.

Kako po Penangu?
Penang lahko raziščete s pomočjo javnega prometa, avtobusne linije so dobro načrtovane ali, kar je še bolj priročno in hitrejše, je Grab. Midva sva na Penangu uporabljala Grab, prav tako pa sva za 3 dni najela skuter (največ ponudnikov skuterjev je na Chulia St) in raziskala Penang.
Penang in kulinarika
Penang je izjemno bogat in kulinarično raznolik. Prav nemogoče je bilo v 5 dneh obiskati vse nijhove Food markete ali poskusiti vse jedi iz seznama.
- China House – nekakšna pokrita hiša s številnimi lokali, restavracijami in živo glasbo.
- Vsak zadnji vikend v mesecu se ulice v George Town zaprejo za promet in so vse ulice en velik Street market. Midva žal tega nisva doživela. Priznam, da me je na Penangu najbolj motilo to, da so bile ulice, kjer so bili zvečer ti štantki s hrano vedno odprte za promet, kar popolnoma uniči vzdušje.
- George Town’s hawker centers – mini štanti s hrano s skupnimi mizami za sedenje, od zunaj. Midva sva obiskala: Red Garden Food Paradise, The Jetty Food Court, Sri Weld Food Court Car Park in street market na Chulia Street.
- Nočni marketi, ki sva jih obiskala: Kimberley Street Food Night Market in Macallum Street Night Market. Zelo pa nama je bil všeč tudi Shill 90’s sicer s kitajskim pridihom in glasbeno skupino, ki je prepevala kitajske pesmi, ampak je bilo to prav posebno doživetje.
- Urban Xchange-Karl Addison mural – manjši in izjemno urejen food market, ki sva ga odkrila po naključju. Poudakek je sicer na kitajski hrani, najdete pa tudi korejske in malezijske jedi.
HRANA, KI JO MORAVA POSKUSITI:
- Lok lok – steamboat: dobiš vroče juhe in surovo hrano. To surovo hrano potem sam namakaš v te juhe. Midva tega nisva uspela poskusit, saj priznam, da mi to surovo meso, organi in ribe niso zgledali najbolj užitno.
- Korean barbecue – v mizi not je že žar in si sam pečeš hrano
- Hrana servirana na banana listu – takšnih jedi je ogromno, večinoma vse jedi iz riža so servirane na banana listu
- Satay – nekakšna piščančja nabodalca, ki so premazana s curry omako. Ta jed je meni bila naravnost fantastična
- Wantan noodles – ozki rezanci v omaki ali juhi
- Char Koay Teow – spominja na pad thai, prav tako je jed izjemno dobra
- Loh Bak – ocvrto meso, ribe in morski sadeži
Iz Penanga sva pot nadaljevala v Cameron Highlangds. Potovala sva z avtobusom in potrebovala 4.5 h. Več o Cameron Highlands si lahko prebereš v samostojnem prispevku: Cameron Highlands.