Singapur potovanje in znamenitosti je potopis najinega 3 dnevnega potovanja po Singapore. V Singapur sva letala iz Kuala Lumpur in si ga ogledala v okviru najinega potovanja po Maleziji. Singapur je izjemno posebna država, kjer največji delež prebivalstva predstavljajo Kitajci, kot verstvo pa prevladuje budizem.
Singapore so naselili ribiči in pirati, dolgo časa pa je služil kot oporišče Sumatranskega cesarstva. Indijski vladar Rajendra je poimenoval mesto Singapura kar pomeni levje mesto, ki je bilo kasneje prevedeno v Singapur. Eden od ključnih dejavnikov, ki so prispevali k singapurskemu gospodarskemu čudežu, je bila njegova strateška lega, zaradi katere je postal idealno središče za mednarodno trgovino in poslovanje. Glavni izvozni proizvodi države so elektronika, kemikalije in storitve.
Singapur potovanje in znamenitosti: Kaj si ogledat v 3 dneh?
Izbrala sva si hotel v Chinatown – Dorsett Singapore s katerim sva bila izjemno zadovoljna. Dobila sva ga po razmeroma normalni ceni s super lokacijo in bazenom; spodaj napišem več o najini nastanitvi. Hotel je bil najina iztočnica s kjer sva si potem organizirala posamezne izlete.
Ogled predela Marina Bay
Prestižni del Singarurja z visokimi steklenimi stolpnicami in tisočerimi lučkami ob večerih. Tukaj je tudi ogromno nakupovalnih centrov, restavracij in lokalov, cene v tem predelu pa so tudi precej višje. Vsekakor pa je ta del Singapurja vreden ogleda, midva sva si ogledala naslednje znamenitosti:
Merlion
Znameniti 8,5 m visok kip z ribjim telesom in levjo glavo, ki iz ust brizga vodo. Merlion je uradna maskota Singapurja. Upodobljena je kot mitično bitje z glavo leva in telesom ribe.
Merlion je bil prvič uporabljen v Singapurju kot logotip turističnega urada. Njegovo ime je kombinacija besed “mer”, ki pomeni morje, in “lev”. Ribje telo predstavlja izvor Singapurja kot ribiške vasi, ko se je imenoval Temasek, kar v javanščini pomeni “morsko mesto”. Levja glava predstavlja prvotno ime Singapurja – Singapura, ki pomeni “mesto levov”.
Žalostna novica je ta, da tega kipa nisva videla, ker so ga ravno obnavljali. V bližini Merliona se nahaja še manjša replika prvotnega kipa, ki pa sva jo uspela videti. Žal vedno ne gre vse po planih in kot bi si želel.
Esplanade: Theatres on the Bay sva si ogledala le od zunaj. Stavba je res izjemno zanimiva in prispeva k modernemu in futurističnemu videzu Singapurja.
Sprehod po Marina promenade, ki je dolga 3,5 km. Čudovita, široka in izjemno urejena promenada ob morskem kanalu, ki nudi čudovit pogled na Gardens by the Bay. Midva sva bila tukaj proti večeru, ko so Singapore že okraševale številne lučke.
Želela sva si ogledati tudi St Andrew’s Cathedral; ogromna bela cerkev, ampak ne boste verjeli tudi to so prenavljali in tako nisva videla nič.
Sprehodila sva se tudi okrog The Promontory@Marina Bay, kjer se nahajajo najbolj prestižne stavbe in stekleni nebotičniki. Večina teh stavb so banke, ampak pogled na te mogočne kreacije vas zagotovo ne bo pustil ravnodušne.
ArtScience Museum sva si ogledala le od zunaj, saj je to ena izmed najbolj nenavadnih stavb v Singapore. Obliko je težko opisati, ampak mene spominja na nekakšno školjko.
Spectra – A Light & Water Show – šov je od pon. do čet. ob 20 in 21h, ob petkih in sobotah pa ob 20, 21 in 22h. Gre za vodno – svetlobni – glasbeni spetakel, ki je brezplačen. Ustvarili so številne fontane, ki plešejo po glasbi, dodali pa so še laser svetlobo, ki se prav tako prilagaja glasbi. Nama je bil šov izjemno všeč, je pa fajn, če ste vsaj kakšnih 20 min prej, da si zagotovite mesto v prvi vrsti. Razgledna ploščad je v dveh nadstropjih, tako da se bo mesto zagotovo našlo.
Večer sva preživela v Lau Pa Sat; zgradba s številnimi restavracijami. Izjemno živahen in barvit center s hrano in pijačo. Ponudba hrane je izvrstna, prav tako pa nudijo pijačo (tudi alkohol), mizice pa so v stavbi in tudi zunaj. Vse je lepo okrašeno z lučkami in lokacija kar vabi ljudi, da se tukaj podružijo in preživijo svoj čas.
Ogled Gardens by the Bay
Gardens by the Bay je izjemno urejen park z različnimi atrakcijami. Vstop v park je brezplačen. Midva sva ga obiskala čez dan, saj sva si ogledala Flower Dome in Clour Forest. V park sva se vrnila še zvečer, da sva ga videla v lučkah. Res je neverjetno kako se umetniško delo človeka prepleta z naravo.
V Gardens By the Bay sva si ogledala:
- Cloud Forest – nekakšen tropski deževni gozd z največjim umetnim slapom na Svetu, ki je zgrajen v zaprtem prostoru. Celoten Cloud Forest se nahaja v zaprti kupoli, kjer je vse umetno, razen rastja in rastlin. Prostor je tudi v celoti klimatiziran. Tukaj so zbrane številne rastline iz celotnega sveta in celo lepo uspevajo. Čez celoten gozd je speljana tlakovana pot. Vstopnina je 53 SD, v katero je vštet tudi obisk Flower Dome. V času najinega obiska je bila v Cloud Forest razstava Avatarja, kar pomeni, da so bili po gozdu skriti liki iz Avatarja, ki so se oglašali in premikali. Ker sem navdušena nad Avatarjem, mi je bila celotna izkušnja izjemno všeč.
- Flower Dome – ta kupola je namenjena cvetlicam; tukaj so zbrane cvetlice in drevesa iz celotnega sveta. V času najinega obiska je bila tukaj razstava krizantem. Če so vam všeč rože, vam bo tale izkušnja nadvse zanimiva.
- OCBC Skyway – viseč most med dvema nadnaravnima drevesoma, 22 metrov nad tlemi, dolg 128 metrov. Vstopnina za most je 14 SD. Meni je bila hoja po tem mostu najbolj všeč, saj se sprehajaš med temi nadnaravnimi drevesi, iz mostu pa imaš tudi odličen razgled na Marina Bay in najbolj prestižen hotel v Singapurju v obliki ladje.
- Dragonfly Bridge – sprehod čaz most, iz kjer je lep razgled na park
- Supertree Observatory – eno drevo je največje, v notranjosti katerega se nahaja tudi razgledna ploščad. Midva na to nisva šla.
- Razstava živali – v parku pa boste našli tudi razstavo velikih živali nanizanih v vrsti iz nekakšne kovine. Te živali se nahajajo v bližini Chinese Garden in vrsta poteka proti Dragonfly Lake.
Tukaj najdete več informacij: Gardens by the Bay. Za Gardens By the Bay boste potrebovali vsaj pol dneva. Sam vstop v ta park je brezplačen, se pa potem plačuje vstopnina za posamezno atrakcijo.
Zvečer sva se v park odpravila še enkrat, da sva videla nadnaravna drevesa še v lučkah. Vsak večer se tukaj odvija svetlobno glasbena predstava Garden Rhapsody, ki so jo ogleda neverjetno število ljudi. Predstava je brezplačna. V času predstave je zelo živahna glasba in po tej glasbi v različnih ritmih in barvah utripajo lučke. Res nepozabna predstava, ki si jo je vredno ogledati.
Chinatown Singapore
Popoldan v tem dnevu sva si ogledala še Chinatown v Singapurju, ki je neverjetno lepo urejen predel iz pisanih in okrašenih hišk v različnih barvah. Tukaj se nahajata tudi dva templja:
- Thian Hock Keng – najstarejši budistični tempelj v Singapurju
- Buddha Tooth Relic Temple – budistični tempelj in muzej
- Sri Mariamman Temple – najstarejši hindujski tempell
Sprehodite se tudi po Chinatown Street Market, kjer so številni štanti, kjer prodajajo različne spominke, okraske in oblačila po izjemno ugodnih cenah. V tem predelu so vse ulice čudovite, pisane in živahne, ogromno je trgovin in različnih restavracij.
Clarke Quay
Večer sva preživela v Clarke Quay – nakupovalno središče z restavracijami in nočno zabavo v prenovljenem komercialnem okrožju iz 19. st. ob reki. Izjemno lepo urejeno in čudovito vzdušje, cene pa so razred zase. Tukaj je vse še vsaj 2-4 SD dražje zaradi same lokacije. Midva sva le s težavo našla restavracijo, kjer je bilo pivo 9 SD, večinoma je tukaj cena piva 14 SD, cene navadnih prigrzkov kot so perutničke, mini tortilje in podobno pa se gibljejo nad 20 SD. Tukaj ni toliko kitajskih restavracij, ampak je bolj ameriško – evropski pridih.
Singapore Flyer, Little India in Kampong Glam
Singapore Flyer je 65 m visoko kolo ob Marina promenadi. Midva sva šla na vožnjo, vstopnica za odraslo osebo stane 40 SGD (27 €), vključena pa je še Time capsule, ki prikazuje preteklost, sedanjost in prihodnost Singapurja. Meni je bila vožna izjemno všeč, traja 30 min in kolo se vrti počasi, nudi pa res prekrasne razglede na celoten Singapur.
PREDEL KAMPONG GLAM
Arabski predel mesta z mošejo, tukaj sva se sprehodila med pisanimi uličicami in si od zunaj ogledala mošejo Sultan Mosque.
Najbolj nama je bila všeč ulica Haji Ln. Uličica je izjemno ozka, vendar še toliko bolj barvita in živahna. Tukaj je ogromno butičnih trgovin, restavracij in lokalov. Ker gre za turistično ulico, so seveda cene temu primerne. Me je skoraj kap, ko sem videla, da je pizza (ki je tako sploh ne bi smeli imenovati) 53 SD.
PREDEL LITTLE INDIA
Ta del Singapurja je najbolj pisan del. Stavbe so starinske, lepo urejene in izjemno pisane. Njihovi hindujski templji so polni pisanih prispodob vernikov in živali. Najbolj zanimiva ulica tukaj je ulica Serangoon Rd, kjer je polno trgovin. Tukaj se nagaja tudi Night Market, kjer je še več trgovin.
Midva sva si ogledala tudi nekatere templje in pisane hiše od zunaj. Prva je bila pisana kitajska hiša in leta 1900 Tan Teng Niah; okrog nje pa je polno luškanih restavracij in lokalov. V tem predelu sva našla tudi najcenejše pivo (5 SD za veliko pivo). Naslednji tempelj je bil direktno na glavni ulici – Sri Veeramakaliamman Temple, ki je čudovit in izjemno pisan.
Obiskala sva tudi tempelj Sri Srinivasa Perumal Temple, ki je malenkost manjši, prevladujejo pa odtenki modre barve. Naslednji je bil budistični tempelj Sakya Muni Buddha Gaya Temple, ki ni pisan, ampak prevladujejo odtenki zlate barve. V notranjosti templja je velikanski buda. Zadnji tempelj pa je bil hindujski tempelj Sri Vadapathira Kaliamman Temple.
Henderson Waves
Dan sva zaključila v čudovitem parku Southern Ridges; več kot 10 km poti po mostovih in čez čudovito naravo. Midva sva prehodila le Henderson Waves, ki je 78 m visok most, ki poteka nad krošnjami dreves. Vstop je brezplačen.
Ker pa sva imela čas sva se podala še na 15 min sprehod do najvišje točke tega parka na Faber Point, kjer je ogromna razgledna ploščad in replika Merliona.
Singapur nastanitev
Nastanitev v Singapurju je precejšen zalogaj, če hočeš najti nekaj normalnega (beri: čista soba, lastna kopalnica in okno) po realni ceni. Midva sva po dolgem iskanju našla hotel Dorsett Singapore**** z bazenom z odlično lokacijo v Chinatown predelu. Za 3x nočitev z bazenom, brez zajtrka sva plačala 472,12 €. Vsekakor za naju to ni bilo ugodno, ampak sva bila kljub temu zelo zadovoljna.
Hotel je bil nov, lepo urejen, soba je bila velika in čista, imela pa sva tudi okno. Zakaj to poudarjam? Ker je v Singapurju ogromno hotelskih sob, ki so brez okna. Hotel pa je imel tudi ogromen bazen, kar priznam, da mi je v vročih dneh ogromno pomenilo.
Kako v Singapur?
V Singapur lahko letite direktno, Turkish Airlines in tudi druge letalske družbe ponujajo lete v Singapur. Midva pa sva Singapur obiskala v okviru najinega potovanja po Maleziji. V Singapur sva tako letela z letalsko družbo AirAsia iz Kuala Lumpurja. Let je trajal 1 h. Iz centra KL do letališča KL sva šla z Grab; plačala sva 14 € za 60 km. Iz letališča Singapur sva v center Singapurja prav tako odšla z Grab; plačala pa sva 15 € za 20 km.
Kako po Singapurju?
Javni prevoz v Singapurju je izjemno dobro urejen, uporabljala sva vlak in avtobus. Tukaj je zemljevid linij: SINGAPORE LINIJE. Najin hotel Dorsett je bil najbližje vijolični liniji NE3, zeleni liniji EW16 in rjavi liniji TE17 (postaja Outram Park).
Kupila sva SINGAPORE TOURIST PASS za 2 dni, za 29 SD (20 €) na osebo. Ta karta se lahko kupi na večini podzemnih postaj na točkah Ticket Offices, ki so navedene na njihovi spletni strani. Nakup kartice je mogoč le z gotovino. Ko kartico vrnete (ponovno na eni izmed teh točk), vam vrnejo 10 SD za posamezno kartico.
Javni promet res deluje brezhibno, podzemna vozi na nekaj minut, vse je lepo označeno in logično, tako da se res vsak znajde brez težav. Prav tako je urejen avtobusni promet in so avtobusi precej točni. Na večini cest imajo avtobusi svoj pas, tako da vse poteka izredno tekoče.
Kaj potrebujem za vstop v Singapur?
Za vstop v Singapur potrebujete SINGAPORE ARRIVAL CARD. Midva sva jo izpolnila en dan pred vstopom v Singapure. Deluje pa tako, da dobite potrdilo na mail, na letališču pa že vso osebje vidi, da ste že izpolnili podatke za pridobitev kartice. V primeru, da kartice niste pridobili prej, imate to možnost narediti tudi na letališču.
Singapore Arrival Card je brezplačna, v primeru da boste na spletu naleteli na spletne strani, kjer od vas zahtevajo plačilo. Na tej spletni strani si uredite Singapore Arrival Card: https://eservices.ica.gov.sg/sgarrivalcard/
Ali je Singapur drag?
Ja in ne. Meni najdražje so se zdele nastanitve, kjer pod 130€ na noč ne dobiš normalne sobe s kopalnico in oknom. To se mi zdi za Azijo precej drago, glede na to, da v ostalih Azijskih državal lahko spiš tudi za 20 € v solidni sobi.
Prav tako sta hrana in pijača izjemno dragi. Hrane v normalni restavraciji pod 15 SD sploh ne najdeš, prav tako veliko pivo stane od 9 SD naprej. Da se dva normalno najesta + vsak eno pijačo res težko prideš pod 50 SD (35€). Pa ne govorim o dobri restavraciji, ampak navadni. Hrana je veliko ceneje v Food marketih, ki jih je v Singapurju precej, tukaj dobite dobro hrano od 2 – 9 SD. Več o tem kje jesti, napišem v naslednjem odstavku.
V Singapurju pa se mi ni zdela draga karta za javni prevoz, glede na to kako dobro je vse urejeno in v kakšne širine in globine segajo te njihove podzemne. Mislim, da je potovanje s podzemno po Singapurju prav posebno doživetje in mora biti del vašega potovanja. Prav tako mesto punuja ogromno brezplačnih aktivnosti, kot je vodno – svetlobni šov Spectra in glasbeno – svetlobni spetakel v Gardens by the Bay.
Singapur: Kje jesti?
V Singapurju je neverjetno veliko restavracij s kulinaričnimi dobrotami iz vsega sveta. Največja je ponudba kitajske, korejske, japonske in indijske hrane, veliko pa je tudi turških jedi, ostale ponudbe pa je manj v primerjavi z zgoraj naštetimi. Ampak kot sem napisala, hrana v takšnih restavracijah je draga.
Dobro in ugodno lahko jeste v centrih s hrano. To so pokriti prostori, kjer je ogromno štantov, kjer pripravljajo hrano. Na različnih štantih lahko naročate različno hrano. Mize so potem skupne, izbira hrane v teh prostorih pa neskončna. Cene so ugodne, saj lahko tukaj dobro jeste za manj kot 10 SD. Prav tako je meni bilo všeč vzdušje, saj so ti centri vedno polni ljudi in dobre energije.
Midva sva jedla v naslednjih marketih:
- Lau Pa Sat – ta nama je bil najbolj všeč, saj nudi tudi izjemno dobro vzdušje, zvečer je tukaj izjemno živahno, hrana je odlična, prodajajo pa tudi alkoholne pijače (veliko pivo je 9 SD). Center je v krogu in je okrašen z lučkami. Ob vikendih pa je tukaj tudi živa glasba.
- Maxwell Food Centre – ta center ni nič posebnega, prav tako tukaj ni tako živahnega dogajanja, veliko štantov pa je bilo pozno popoldan že zaprtih.
- Hawker Centre Stand 126 – ta center se nahaja v arabskem predelu Singapurja in ga midva nisva uspela obiskati.
- Suntec City – nakupovalni center v bližini Marina Bay, kjer je znotraj Food Court z ugodno in dobro hrano.
Singapur pravila
Singapur je mesto zakonov in pravil. Če kršiš je že kar na opozorilu napisana kazen in včasih so pravila res banalna. Je pa zaradi pravil in omejitev mesto tudi urejeno in izjemno čisto, saj se vsi bojijo onasnaževat, hupat, glasno govoriti in podobno.
Kot turist se vam s pravili ni potrebno preveč obremenjevati, potrebno si je zapomniti le naslednje: kaditi ne smete vsepovod od zunaj, veliko je oznak, kjer je prepovedano kaditi, na podzemni ne smete jesti in piti; tega se vsi strogo držijo. Cesto prečkajte le pri zeleni luči in na prehodu; razen če prehoda ni v bližini.
V Singapurju so obsedeni z nadzornimi kamerami. Toliko kamer ne boste videli nikjer in res imate občutek, da vas na vsakem koraku lahko nekdo opazuje. Kamere so tudi zunaj na vseh cestah, prehodih in peš poteh.
Meni najbolj smešna stvar je bila mogoče ta: na podzemni te ves čas opozarjajo, da če vidiš kakšno sumljivo osebo, takoj pokliči policijo. Če bi bilo temu res tako in bi se tega vsi držali je lahko vsak takoj sumljiv. V praksi temu ni tako in dejansko nisva videla veliko policajev. Zaradi vsega opisanega pa je Singapur tudi izjemno varno mesto.
Najino potovanje sva nadaljevala na malezijski otok Penang. Več o Penangu si lahko prebereš v samostojnem priskevku: Otok Penang in George Town