Cameron Highlands bo kratek prispevek o najinem dvodnevnem raziskovanju gorovja Cameron Highlands. Zaradi posebne klime in visoke nadmorske višine so tukaj idealni pogoji za gojenje čaja, jagod, rož in zelenjave. Celotno območje se razprostira na kar več kot 700 m2. Najnižja točka tukaj se nahaja na 800 m.n.v, najvišja pa na 1603 m.n.v. Klima tukaj je popolnoma drugačna kot v nižinskih predelih Malezije. V času najinega obiska je bilo v CH 10 stopinj manj kot v KL ali na Penangu.
Nama je bil obisk CH izjemno všeč, nastanjena sva bila v vasici Tanah Rata, ki me je spominjala na nekakšno azijsko različico gorske vasi. Vse hiše imajo obrobljena okna po fasadah pa imajo še dodatne olepšave. Seveda pa potem ne manjka njihovih reklamnih napisov v 100 različnih barvah 🙂

Cameron Highlands: Kaj si ogledati v dveh dneh?
Kako v Cameron Highlands
CH je izjemno dobro povezan z vsemi večjimi mesti, iz KL pa se lahko odpravite tudi na enodnevni organiziran izlet v CH. Torej, če bi želeli videti le plantaže čaja je varianta tudi enodnevni izlet z avtobusom iz Kuala Lumpur. Več informacij o tem izletu najdeš tukaj: Cameron Highlands izlet.
Midva sva v Cameron Highlands prispela iz Penanga z avtobusom. Več o Penangu pa si lahko prebereš v prispevku: Otok Penang in George Town.
Potrebovala sva 4,5h. Naj pa vas opozorim, da v CH vodi le ena gorska cesta, zato je gneča nenormalna. Mi smo čakali v zastoju več kot eno uro in tako je bilo vsaki dan. Nenormalno prometa. Tukaj živi veliko ljudi, veliko pa je tudi delavcev, ki delajo na plantažah. CH pa je priljubljena destinacija tudi za domačine kot tudi za turiste iz okoliških držav.
Po mojem mnenju je boljša izbira da v Camerom Highlands prenočite, saj tako res doživite utrip tega visokega naselja. Seveda pa če nimate dovolj časa, bo tudi izlet iz KL zadostoval.
Prvi dan v Cameron Highlands
V CH sva prispela okrog 15 h popoldan, tako da sva si uspela ogledati vasico Tanah Rata. Vasica je večinoma sestavljena iz ene glavne ceste, kjer je polno lokalov in restavracij, na koncu pa se ta cesta razveji, kjer je še več lokalov in restavracij. Našli boste tudi precej turističnih agencij, ki ponujajo različne izlete za ogled različnih plantaž.

Glavna dejanost v Cameron Highlands je gojenje zelenjave, rastlin in rož (predvsem krizanteme). Vse to gojijo v posebnih plastičnih plantažah, zato pogled velikokrat ni tako pravljičen, saj ne vidite nič drugega kot plastiko.

Ker pa je Cameron Highlands tudi zelo turistično območje, so plantaže čaja ostale neokrnjene, prav tako pa so začeli s pridelavo jagod in sivke, ker to turiste bolj pritegne kot zelenjava.
Prvi dan sva se odpravila tudi do Robinson Falls. Pohod je krajši in poteka en del po cesti, drugi del pa po gozdu, vsega skupaj nama je vzelo v eno smer 20 min časa. Priznam, da nisem pričakovala ne vem kakšnega slapu, zato me je ta slap toliko bolj presenetil, saj je precej visok. Prav tako pa je sredi džungle, kar je še posebej vplivalo na najino doživetje.

Drugi dan v Cameron Highlands
Odpravila sva se na organiziran poldnevni izlet, saj sva ugotovila, da s skuterjem ni več dovoljeno do Mossy Forest, ki pa sva si ga tudi želela videti. V CH je ogromno agencij in vse ponujajo podobne izlete, cene pa so skoraj identične.
Najin izlet je bil sestavljen iz ogleda BOH plantaž čaja in obisk BOH centra čaja. Pot smo nadaljevali do Mossy Forest, nato pa smo si ogledali še Butterfly Farm in Strawberry Farm.
BOH plantaže čaja
Gre za manjše plantaže čaja, ki so res v visokogorju. Pokrajina plantaž zgleda iz tega razloga seveda pravljično. Nama so bile plantaže izjemno všeč, če bi imela lepše vreme (vsako popoldan je namreč močno deževalo) bi jih še enkrat obiskala sama s skuterjem.

BOH plantaže gojijo čaj in proizvajajo izključno črni čaj, ki je v celoti narejen na tem mestu. Njihova prodaja je omejena le na Malezijo in Singapur. Je pa še to danes družinsko podjetje, ki ga je začel Škot J. A. Russell leta 1929.
Po ogledu plantaž smo se ustavili še v BOH centru čaja, kjer je čudovita razgledna ploščad in dva lokala, kjer prodajajo vse svoje čaje in druge slaščice. Imajo pa tudi brezplačno degustacijo njihovih čajev. V centru se nahaja tudi prodajalna, kjer lahko kupite čaj za domov. Midva pa sva se odpravila tudi na voden ogled njihove proizvodnje čaja. Voden ogled poteka vsakih 30 min in traja 10 min.
Mossy Forest
Do Mossy Forest lahko pridete samo z agencijo, sami s skuterjem več ne morete, saj so to prepovedali. Pot do Mossy Forest je izjemno strma, cesta pa takšna, da ji težko rečeš cesta.
Za Mossy Forest je potrebno še dodatno plačilo vstopnine, in sicer 30 RM na osebo, da se lahko sprehodite po leseni potki, ki poteka cca 500 m v gozd. Ker je gozd star in občutljiv, hoja po gozdu več ni dovoljena.
Gozd je ocenjen kot najstarejši gozd v Maleziji (star približno 200 milijonov let), razprostira se na približno 914 hektarjih zelene pokrajine in je lociran v bližini vrha gore Mount Brinchang. Nahaja se na 2.031 metrov nad morsko gladino.
Gozd je res poseben, kar je izjemno prepleten in v celoti poraščen z različnimi vrstami maha. Občutek imaš, da je vsaka rastlina nekako povezana z ostalimi rastlinami v gozdu.
Farma metuljev
Priznam, da me ogled te farme ni zanimal, ampak ker sta dve osebi iz naše skupine želele ne ogled te farme, sva potem šla tudi midva, saj je bila vstopnina le 10 RM. Na koncu sva bila prijetno presenečena, saj nisva videla le metuljev, ampak ogromno drugih živali. Izkazalo se je, da gre v resnici za mini živalski vrt.
Videla sva orjaške metulje, ki so zaprti v nekakšnem ogromnem rastlinjaku. Pot pa sva potem nadaljevala do teratijev, kjer sva videla veliko kač, kuščarjev in žab. Imajo pa tudi zajčke, hrčke in druge glodavce, ki so nam manj poznani.

Farma jagod
Čeprav so začeli gojiti jagode zaradi turistov ne škodi ogled teh plantaž in degustacija jagod, ki so zrasle v Maleziji. Nama so bile jagode izjemno dobre, so manjše, bolj nesimetrične in bolj sočne. Ogledala sva si lahko plantažo, vse jagode namreč gojijo na hidroponičen način v nekakšnih vrečah, kjer so 4 sadike. Po ogledu plantaže pa sva se odpravila v njihovo prodajalno, kjer so prodajali slaščice iz jagod, sveže jagode in različne napitke iz jagod.

Cameron Highlands nočitev
Midva sva v Cameron Highlands prenočila 2 noči, kar se mi je zdelo ravno dovolj, saj sva tako v CH preživela en dan in pol. Izbrala sva si hotel Century Pines Resort Cameron Highlands. Hotel ima sicer 4*, ampak je malo dotrajan in bi bil potreben prenove. Kljub temu pa je hotel dobro vzdrževan, tako da sva bila na koncu z izbiro zadovoljna.
Hotel ima tudi odlično lokacijo in je v centru vasi Tanah Rata. Za 2x nočitev z zajtrkom sva plačala 115 €. Najina soba je bila ogromna, imela pa sva tudi balkon. Zajtrk je bil povprečen, izjemno malo izbire za nas Evropejce. Zopet sva ostala pri umešanih jajčkih.
Najem skuterja v Cameron Highlands
Najina prvotna ideja je bila najem skuterja s katerim bi sama raziskala različne plantaže in Mossy Forest. Načrt se nama je porušil, ko sva ugotovila, da s skuterjem ne smeva do Mossy Forest. Največja težava pa je bilo slabo vreme. Midva sva bila namreč v CH 2 dni in oba dni je popoldan močno deževalo in tako ni bilo pogojev za vožnjo s skuterjem.
Najem skuterja je za 4 h stal 40 RM. Če boste imeli možnost si najet skuter, si oglejte še plantaže čaja Cameron Valley, ki so prav tako čudovite. Midva sva se peljala le mimo njih. Prav tako se lahko s skuterjem odpravite v sosednjo vasico Brinchang, ki je malenkost večja od Tanah Rata in morda še bolj živahna.
Tretji dan ob 8 h zjutraj pa sva se odpravila na dolgo pot v džunglo Taman Negara. Potovala sva z mini kombijem in čolnom. Vozovnica na osebo je stala 140 RM. Več o poti in o Taman Negara napišem v samostojnem prispevku: Taman Negara tropski deževni gozd.