Majvske piramide Jukatan: Chichen Itza in Valladolid je prispevek o najinem potovanju v čudovito mestece Valladolid, ki je iztočnica za ogled majavskih piramic Chichen Itza, ki so na seznamo 7. čudes Sveta. V nadaljevanju bom napisala vse pomembne informacije o ogledu majevskih piramid v lastni režiji, kaj si ogledati na poti iz Meride v Valladolid in kaj zanimivega si ogledati v Valladolid.
Majevske piramide Jukatan: Chichen Itza in Valladolid: Pot v Valladolid
Iz Meride sva se odpravila do mesteca Valladolid, z avtom sva potrebovala 2h (160 km). Na poti sva se ustavila še v najbolj rumenem mestu Izamal. Mesto je izjemno malo, tukaj sva se zadržala maksimalno 2h.
Izmal je mesto poznano kot mesto treh kultur, saj združuje predhispanično in kolonialno zgodovino države, hkrati pa odseva sodobno življenje.
Ko se sprehajate po ulicah, boste opazili da so vse hiše pobarvane rumeno. To je zato, ker je leta 1993 mesto Izamal obiskal papež Janez Pavel II., zato so se odločili, da ga pobarvajo v vatikanskih barvah.
Ogledala sva si:
- samostan Convento de San Antonio de Padua. Ko so Španci osvojili Izamal, so uničili glavni majevski tempelj, piramido Ppapp-Hol-Chac. Leta 1533 začeli iz njenih kamnov graditi enega prvih samostanov na zahodni polobli. Delo na samostanu Convento de San Antonio de Padua je bilo končano leta 1561.Na majhnem dvorišču levo od cerkve, se nahaja originalna sončna uro, ki štrli s strehe. V majhnem muzeju na zadnji strani je spomenik obisku papeža Janeza Pavla II. v samostanu leta 1993. S seboj je prinesel srebrno krono za kip zavetnice Yucatána, Device iz Izamala.
- Sprehodila sva se po mestecu in uživala v mestnem vrveču, kjer je bilo polno stojnic s spominki, hrano in pijačo.
Cenote Suytun
Najina naslednja postojanka je bila najbolj znana podzemna jama: Cenote Suytun, ki je čisto blizu Valladolida (10 min vožnje stran). Vstopnina v cenote je 150 pesotov in vključuje obisk dveh jam: Cenote Suytun in Cenote Suytun kaapeh. Tukaj je vse zelo organiziramo, v kabinah se moraš preobleči v kopalke, v gardararobi pustiš stvari, nato se stuširaš in kahko vstopiš v jamo. Maksimalno si v jami lahko 60 min. Dobila sva tudi reševalne jopiče, brez njih ne moreš v cenote.
Cenote Suytún
Ta cenote velja za mladega, ima krožno obliko in je zaprt z obokom. Ima odprtino na površini, ki omogoča, da sončna svetloba prodre noter. Ko ste enkrat notri, lahko v velikih količinah vidite stalagmite in stalaktite. V cenote lahko vstopite skozi predor po stopnicami.
Znotraj cenote je postavljen kot nekakšen podest, kjer se lahko slikate. Celoten izgled jame (čeprav je zelo turistična) je dejansko izjemen. V cenote potem lahko tudi plavate s čistilci, ki jih je tukaj ogromno.
Cenote Suytun kaapeh
Ta cenote je delno odprta jama, ki ni niti približno tako privlačna kot Cenote Suytún. Ampak ker sta obe jami vključeni v ceno vstopnine se vseeno splača pogledati obe. Meni najbolj fascinantno tukaj je bilo drevo, ki razte iz tal cenote in presega njeno odprtino.
V tem celotnem kompleksu cenote imate tudi restavracijo in čudovit mini bar, kjer je ob lepem vremenu prav luštno posedeti.
Valladolid
Popoldan sva prispela v Valladolid in se najprej čekirala v hotelu Real Hispano. Za 2x nočitev sva plačala 128 € (2500 MXN). Lokacija hotela je bila nepozabno odlična, saj se hotel nahaja skoraj na glavnem trgu in sva tako imela vse na dosegu roke. Sobe so zelo moderno opremljene in ogromne. Lobij v hotelu krasijo čudoviti starinski fotelji, hotel pa povezuje precej velik bazen s pripadajočim barom in restavracijo, kjer nudijo tudi zajtrke.
Ker je bilo res vroče sva popoldan preživela v hotelu (natančneje pri bazenu), zvečer pa se se odpravila na slastno večerjo v nekekšen pokrit food court, ki se nahaja na glavnem trgu – na google zemljevidih je označen kot Foodcourt.
Naslednji dan popoldan (ko sva se vrnila iz Chichen Itza) pa sva si Valladolid tudi ogledala, se sprehodila po uličicah in uživala v parku. Valladolid je tretje največje mesto na polotoku Yucatan, vendar je majhno, spominja na Campeche, vendar ima več življenja.
V Valldolid sva si ogledava:
- Glavni trg Plaza e Parque Francisco Canton in cerkev Catedral de San Servasio.
- Convento de San Bernardino de Siena – 15 min hoje iz centra mesta. Tukaj se nahajajo tudi pisane črke Valladolid.
- Sprehod po ulici Calle 41A – ogromno restavracij, barov in trgovin.
Majevske piramide: Chichen Itza
Iz Valladolid do Chichen Itza sva potrebovala 45 min. Chichen Itza je eno izmed sedmih čudes sveta. Na ogled sva šla zgodaj zjutraj, znamenitost se odpre ob 8h. Tukaj pričakujte gnečo, zato je pomembno, da se na ogled odpravite že zgodaj zjutraj.
Pred Chichen Itza je ogromno organizirano parkirišče, vendar še preden dosežete parkirišče se boste srečali s številnimi”turističnimi vodiči”, ki vam bodo želeli razložiti in razkazati Chichen Izto. Z vodičem naj bi imeli tudi hitrejši vstop. Midva se za vodiča nisva odločila, ampak veliko turistov se je za to odločilo in menim, da tudi ni slabo.
Parkirišče stane 80 MXN, vstopnina v Chichen Itza pa je dvojna. Ko obiščete Chichen Itza, sta v vašo vstopnico vključeni dve vrsti pristojbin. Ena je za Inštitut za zgodovino in antropologijo Mehike (INAH) in druga za Ministrstvo za kulturo Yucatána (Cultur).
Splošna vstopnina za odrasle tako znaša 486 MXN + 85 MXN za inštitut. Pomembno je, da vsete, da morate obe katri kupiti ločeno, pri prvem okencu eno in pri drugem okencu drugo. Midva tega nisva vedela, dokler nisva prišla do okenca.
Za ogled majevskih piramid boste potrebovali 3-6 h. Ne boste pa tukaj našli nobenega miru in tišine ali karkoli magičnega, ker so vse poti do različnih piramid zabasane s prodajalci kičeraja. Za moj okus jih je bilo veliko preveč. Hrano in pijačo lahko prinesete zraven.
Majevske piramide: Chichen Itza in kaj si ogledati?
Chichen Itza je bilo eno izmed mest Majev. Midva sva se sprehodila po celotnem območju in si ogledovala ruševine. Na vsakem kuncu so zemljevidi z označenimi potmi, tako da si lahko vse ogledate sami, brez vodiča. Glavna piramida je Piramida El Castillo, znana tudi kot Piramida Kukulkan. Ogledate si lahko Veliko igrišče, kjer so igrali znamenito igro z žogo Pok-A-Tok El, Caracol in še več.
Del ozemlja sta tudi dva cenote: cenote Sagrado in cenote Xtoloc, ki sta prebivalce oskrbovala s pitno vodo in bila vključena v procese slavil in žrtvovanja. Maji so vodo pili iz cenote in starejši prebivalci Jukatana to še vedno počnejo.
Chichen Itza zgodovina
Chichen Itza je eden glavnih arheoloških najdišč na polotoku Yucatan v Mehiki. Bilo je in je še vedno sveto mesto in romarsko središče Majev, ki so ga ustanovili Itza, tako imenovani vodni čarovniki, v 5. stoletju našega štetja.
Maji so v osrčju gostih džungel Chiapasa, Gvatemale, Yucatána, Hondurasa in Belizea razvili eno najbolj fascinantnih in skrivnostnih kultur človeštva. Čeprav njihovo naselje ni bilo ravno ugodno za urbani razvoj, so dosegli veličasten sijaj. Med 3. in 10. stoletjem našega štetja so klasični Maji na jugu zgradili mesta kot so Tikal, Copán, Quiriguá, Palenque in Piedras Negras, ki so jih vodili božanski in skrivnostni kralji, za katere danes vemo, da so se nenehno borili za povečanje svoje moči.
Sredi 9. stoletja se je središče moči premaknilo na polotok Yucatan, kjer so Maji zgradili nova mesta, mnoga z arhitekturnimi značilnostmi, podobnimi tistim iz srednje Mehike. Najpomembnejše med njimi je bilo Chichén Itzá, katerih zgradbe in kipi spominjajo na mesto Tula, v osrednjem delu Mehike, 1.500 km stran.
Moč Itzá je trajala približno sto let, dokler jih na začetku 13. stoletja niso porazili vladarji Mayapána in obdržali oblast v območju do leta 1441, ko so jih porazila konfederacija mest na čelu z Uxmalom. Ime Chichén pomeni “usta vodnjaka”, Itzá pa se nanaša na tiste, ki so ga ustanovili, Itzáesi “vodni čarovniki”, okoli leta 435.
Podrobno zgodovino mesta si lahko preberete na uradni spletni strani: https://www.chichenitza.com/history.
To bi bilo vse iz najine strani glede Chichen Itza in Valladolida. Pot sva nadaljevala proti Las Coloradas, v Valladolid pa sva prišla iz Meride. Več o Las Coloradas preberi v samostojnem prispevku: Las Coloradas in Rio Largotos. Več o glavnem mestu Jukatana Merida si lahko prebereš v samostojnem prispevku: Merida: glavno mesto Jukatana.