Bacalar: Laguna sedmih modrih barv. Bacalar mestece leži ob laguni Bacalar, nebeško modrih barv, ki jih v življenju ne bom mogla pozabiti. Za obisk Bacalarja je dovolj ena nočitev, toliko da se odpravite na izlet s čolnom po laguni. To je glavna dejavnost, ki se odvija tukaj. Mestece Bacalar je samo po sebi tudi izjemno lepo urejeno, polno simpatičnih restavracij in uličih, ki jih lahko raziščete.
Midva sva se v Bacalar odpravila iz Tuluma, potrebovala sva 2h in 15 min za 215 km. Izjemno pomembno je, da natočite gorivo v Tulumu, saj od Tuluma do Bacalarja ni niti ene črpalke. Več o Tulum Mehika si lahko prebereš tukaj.

Bacalar: Laguna sedmih modrih barv
Laguna Bacalar: Splošne značilnosti
Laguna Bacalar je dolga približno 42 km, široka v svojem najširšem delu pa le 2 km. Laguna je znana po izjemnih modrih in turkiznim barvah, zaradi belega apnenčastega dna. Na dnu laguni ni mulj, temveč snežno bel pesek, voda v laguni pa je sladka in kristalna. Laguna (jezero) je edino jezero na polotoku Jukatan. Laguno napaja 450 km dolga podzemna reka, ki je del največjega sistema vodnih jam/tunelov na svetu in poteka vzporedno z obalo. V laguni živi tudi eden izmed najstarejših organizmov in zelo malo poznanih organizmov, za katere so mislili najprej, da gre za ogromno skalo. Gre za cvetači podobno strukturo stromatolitov, ki še vedno obstajajo le na nekaj lokacijah na svetu.

Laguna Bacalar: Izlet s čolnom in kopanje v laguni
Za 2h izlet s čolnom po laguni Bacalar sva na osebo plačala 300 MXN (15 €). Izlet sva vzela kar pri prvi agenciji in se nisva pogajala za ceno, saj sva na ostalih blogih prebrala, da imajo vsi enako ceno. Sistem za izlet je malenkost slab, saj sva morala čakat, da so izlet kupili še drugi ljudi, da nas je bilo na čolnu vsaj 5, drugače ne peljejo. Samo sprehodite se ob obali jezera in vas bodo prodajalci izletov zagotovo našli.

Tura je zajemala Cenote la Bruja (Witch’s Cenote), kjer se vidi kako se je laguna združila s cenote. Ogledali smo si še eno cenote in čudovite hiše v različnih slogih na obali, nato pa smo se odpeljali pogledati ogromen živ organizem stromatolitov. Območje je zavarovanono in ograjeno, vidite ga lahko le od daleč in dejansko izgleda kot nenakšen kamen. Mi smo se tukaj potem tudi 30 min kopali. Zadnja postojanka je bil Canal de los Piratas (Pirate’s Channel), kjer smo se ponovno kopali. Ta kanal povezuje laguno z delom mangrov, tukaj pa je postavljena tudi betonska ladja (izgleda, kot da je bil nekoč nekakšen bar), ki pa danes propada. Razen ladje, je kanal čudovit, voda je kristalna in mivka bleščeča. Na določenih delih vam voda pokrije le stopala na drugih delih vam sega do kolen spet pa so deli, kjer ne boste dosegli tal.

Bacalar mestece: Kaj početi in kaj si ogledat v enem dnevu?
Ogledate si lahko tudi Fuerte de San Felipe de Bacalar, utrdbo sredi mesteca. Vstopnina je 110 pesov, grad nudi čudovit razgled na jezero. Midva se za ogled trdnjave nisva odločila saj je že ob trdnjavi bil lep razgled na laguno Balcalar.
Zraven utrdbe so tudi pisane črke Bacalar, ki nudijo priložnost za spominsko sliko, v bližini pa je tudi park Zocolo za počitek v senci. Okrog parka pa so naizane številne urejene restavracije z mizicami od zunaj. Tukaj je tudi precej butično urejenih trgovinic s spominki.

Do lagune vodi kar nekaj razglednih podestov, največji in najbolj prepoznaven je Mirador. Tukaj lahko sedite na lesenem podestu in opazujete laguno. Direktno ob laguni je zgrajenih ogromno restavracij in barov, ki onemogočajo direktni prehod na lagunu. Lahko greste samo čez restavracijo, ampak potem seveda pričakujejo, da boste vsaj nekaj popili.
Nekoliko izven centra Bacalarja je tudi Balneario Cocalitos (Cocalitos Beachclub), ki pa je bil v času najinega obiska zaprt, zato se sem nisva odpravila. Beachclub se vidi že iz izleta z ladjico in nam je vodič povedal, da je zaprt že kar nekaj časa. Tukaj imajo na začetku lagune drugače viseče mreže. Vstopnina naj bi bila 50 MXN, parkirišče pa brezplačno. Zraven je tudi cenote Cocalitos.
Bacalar: Kje jesti?
V Bacalarju sva izjemno dobro jedla. Zelo nama je bila všeč restavracija ob Balurates discoteque (lahko da je bila restavraciaj tudi del diskoteke, saj so imeli cel dan živahno in glasno glasbo) direktno ob laguni, tukaj sva jedla guacamole in platano fritos (kot nekakšne kuhane banane). Ob parku Zocolo nama je bila izjemno všeč izjemno tipična mehiška restavracija Mr. Taco, kjer imajo poceni takose in vse ostale jedi iz tortilj, hrana je okusna, porcije pa ogromne. Zajtrk sva jedla tudi ob trgu Zocolo, in sicer v restavraciji Savora Bakhalala. Zajtrk je bil že vključen v ceno najine nastanitve, ampak so ga imeli organiziranega v tej restavraciji. Hrana je bila odlična, izbira pa ogromna.

Bacalar: Kje nočiti?
Nočila sva v Hotel Sur Bacalar, za 1x nočitev z zajtrkom sva plačala 60 € (1192 MXN). Tudi s tem hotelom sva imela izjemno srečo, soba je bila zelo čista in prostorna, vsega skupaj je le 16 sob, ki jih združuje precej velik bazen v središču. Zajtrk sva imela v bližnji restavraciji Savora Bakhalala in bila izjemno zadovoljna s hrano in postrežbo. Najina soba je bila v drugem (zadnjem nadstropju), ogromna in zelo lepo opremljena. Hotel je tudi nudil kavo skozi cel dan, osebje pa je bilo izjemno prijazno in v pomoč pri vseh potrebnih informacijah.

Če te zanima celotno najino potovanje po Mehiki – Jukatan klikni tukaj. Iz Bacalarja sva pot nadaljevala v Xpijul, ki je najbližja vasica za obisk džungle in arheološkega najdbišča Calakmul.